Prowadząc czy to informacyjną stronę internetową, czy rozbudowany sklep jesteśmy nieustannie narażeni na ataki hakerów, którzy tworzą coraz to nowe wirusy. Tym bardziej, jeżeli nasza strona pojawia się wysoko na popularne wyrażenia kluczowe. Jeżeli do tego nasza strona posiada przestarzały, od dawna nieaktualizowany system CMS, jest spore prawdopodobieństwo, że prędzej czy później padniemy ofiarą ataku hakerskiego. Niestety często bywa tak, że właściciele witryn nawet nie wiedzą o tym, że właśnie ich strona jest wykorzystywana przez złośliwe oprogramowanie…
Czy w ostatnim czasie zauważyłeś spadki pozycji Twojego serwisu dla ważnych wyrażeń kluczowych? Audyt strony internetowej nie wskazuje krytycznych błędów? Pozycjonowanie nie daje rady, a strona zaczęła wolno się ładować, lub pojawiły się inne, ciężkie do określenia błędy? A może któryś z użytkowników zgłosił Ci nieprawidłowe funkcjonowanie strony, koszyka czy jakiegokolwiek innego elementu? W takim razie powinieneś zastanowić się, czy nie padłeś właśnie ofiarą ataku hakerskiego!
Przede wszystkim prowadząc serwis internetowy na własną rękę, radzimy zaopatrzyć się w niezwykle przydatne narzędzie dla webmasterów Google, o nazwie Google Search Console. Instalacja tego narzędzia trwa w większości przypadków zaledwie chwilę, a przynosi wiele korzyści. Tą, o której chcemy tu wspomnieć, jest bieżące raportowanie o wszelkich wykrytych błędach i nienaturalnych aktywnościach w obrębie serwisu, w tym też o prawdopodobnym pojawieniu się złośliwego oprogramowania.
Jeżeli nie chcesz instalować żadnych dodatkowych narzędzi, to kolejną czynnością, którą możesz wykonać w celu weryfikacji swojej strony internetowej pod kątem złośliwego oprogramowania, jest jej weryfikacja bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Zamiast wyszukiwać wyrażeń kluczowych, wpisz po prostu komendę site:nazwa_twojej_domeny.pl. Dzięki właśnie tej komendzie wyświetlisz wszystkie podstrony swojego serwisu. Jeżeli jest on zainfekowany, najprawdopodobniej dostrzeżesz wśród nich też takie, które zupełnie odbiegają tematyką od tego, co znaleźć można w obrębie Twojej strony internetowej, bądź napisane są w zupełnie innym języku.
Dodatkowo jeżeli chcesz upewnić się, że Twoja strona została właśnie zainfekowana i posiadasz przynajmniej podstawową wiedzę informatyczną, zweryfikuj swój serwer FTP. Może w jego obrębie ostatnio pojawiły się niezidentyfikowane, nieznane Ci wcześniej pliki? A może w obrębie już tych istniejących pojawiły się dziwne linijki kodu, których normalnie nie powinno być? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to prawdopodobnie masz do czynienia z wirusem.
Pamiętajmy, że tak samo jak chronimy swój komputer różnymi programami antywirusowymi, tak samo powinniśmy chronić i regularnie weryfikować swoją witrynę. Aktualizujmy na bieżąco systemy CMS, sprawdzajmy poprawność i szybkość działania strony, reagujmy na raporty o nieprawidłowym działaniu serwisu czy monitorujmy cyklicznie stronę – czy to w narzędziach do tego przeznaczonych, czy też na własną rękę, a nasze pozycjonowanie strony zawsze będzie w dobrej kondycji..