Każdy twórca strony internetowej, autor artykułów czy wpisów na blogu wie, że odpowiednie przygotowanie wartościowej treści i zawartości serwisu to ciężka, wymagająca czasu praca, tym bardziej jak stawiamy na pozycjonowanie. Właściwie sformatowane opisy, trafnie dobrane grafiku – to wszystko składa się na całą wartość odbieraną przez użytkownika. Warto więc zadbać o to, aby w jednej chwili nie stracić całej swojej wyczerpującej pracy – należy dopilnować tematu kopii bezpieczeństwa strony www.
Kopia bezpieczeństwa strony www, zwana również kopią zapasową (ang. backup copy) to nic innego jak kopia wszystkich dostępnych na stronie plików i całej bazy danych. W przypadku utraty danych lub ich uszkodzeniu możliwe jest odzyskanie oryginalnych danych i całej strony. Kopii bezpieczeństwa danych nie należy mylić z ich archiwizacją, która nie chroni danych przed ich utratą. Archiwizacja jedynie przenosi dane w inne miejsce, dzieli je na historyczne i aktualne, a użytkownik cały czas ma do nich dostęp. W przypadku backupu, kopia plików umieszczana jest na innym nośniku.
Do wykonania kopii bezpieczeństwa strony mogą posłużyć przeróżne nośniki danych. Pliki strony internetowej można w prosty sposób skopiować na pendrive czy płytę CD lub DVD. Backup można również wykonać umieszczając dane na innym serwerze niż ten na którym umieszczony jest serwis.
W ostatnim czasie dużą popularność zyskał eksport danych do Google Drive, gdzie wszystkie pliki są bezpiecznie przechowywane na serwerach Googla. Taki rodzaj backupu, backup w chmurze, pozwala na dostęp do danych, gdy tylko mamy dostęp do Internetu.
Utworzona kopia bezpieczeństwa strony www daje gwarancję, że w przypadku nagłej i niespodziewanej utraty danych, będzie istniała możliwość przywrócenia działania strony, odzyskania danych i dostępów. Skuteczne pozycjonowanie strony nie zostanie utracone przy ewentualnym ataku wirusa jeżeli mamy kopię zapasową strony. Kiedy backup może uratować dane serwisu?
To, jak często należy eksportować dane, zależy od rodzaju i specyfiki strony internetowej. Jeśli na bieżąco aktualizujesz bloga na stronie, dodajesz wiele wpisów, kopię zapasową należy wykonywać dość regularnie. Natomiast jeśli Twoja strona www nie jest często aktualizowana, backup wystarczy wykonać każdorazowo przed dokonaniem jakichkolwiek modyfikacji czy zmian.